Simona Halep in optimi, dar cu dureri…

Simona Halep, in prezent locul 2 WTA, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de tenis China Open de la Beijing, dupa un meci care a durat o ora si 28 de minute.

Adversara sa, sportiva chineza Lin Zhu, ocupanta locului 167 WTA, a fost invinsa in doua seturi (scor: 7-5, 6-4), dupa un meci greu din punct de vedere fizic pentru romanca. Pe parcursul primului set, la scorul de 5-4 pentru adversara sa, Simona a cerut ajutorul medicului, ea acuzand dureri la spate si la coapsa stanga. La finalul acestuia, jucatoarea noastra a cerut un time-out medical. In setul al doilea, romanca a evoluat cu coapsa bandajata, iar durerea s-a citit de mai multe ori pe fata ei.

In etapa urmatoare Simona o va intalni pe jucatoarea germana Andrea Petkovici. Aceasta ocupa locul 17 WTA si este a 15-a favorita in cadrul turneului de la Beijing. In turul doi, Petkovici a invins-o pe tenismena americana Madison Keys, cu scorul de 6-2, 6-3. Germanca nu este un adversar foarte periculos, iar drumul Simonei catre castigarea competitiei este usurat si de eliminarea a doua jucatoare redutabile: Agnieszka Radwanska (favorita numarul 5) si Eugenie Bouchard (cotata cu sansa a opta la castigarea turneului).

Cele doua sportive, Simona Halep si Andrea Petkovici, s-au mai confruntat de patru ori pana acum, romanca castigand trei dintre aceste intalniri: in 2013 in turneele de la Nurnberg si Tokyo si anul acesta in semifinalele de la Roland Garros. Jucatoarea din Germania are in palmares o victorie in fata Simonei de la Bucuresti, in anul 2009.

China Open este un turneu din categoria Premier Mandatory, cu premii totale in valoare de 5,4 milioane de dolari. Calificarea in optimile de finala a insemnat pentru Simona Halep un premiu de 51.850 de dolari si acumularea a 120 de puncte WTA. Anul trecut, la acelasi turneu, romanca a parasit competitia din primul tur.