Williams – Halep: 6-4, 6-3

Serena Williams a castigat meciul din sferturi, de la Indian Wells, cu Simona Halep. Serena a invins cu 6-4, 6-3. Simona n-a reusit s-o opreasca. Totul se datoreaza, exact cu spunea Steffi Graf, fortei extraordinare a loviturilor Serenei. Simona a oscilat intre lovituri foarte bune si greseli nefortate, care nu i-au fost deloc de ajutor. Cu toate acestea, Simona Halep ramane pe locul 5 in clasamentul WTA, cu 3960 de puncte.

Meciul a durat destul de putin – 70 de minute – Halep a reusit doua break-uri, in primul set, dar a si cedat de trei ori pe serviciul ei. In acest moment, scorul meciurilor directe dintre Serena Williams si Simona Halep este de 7-1. Williams o va intalni in semifinale pe Agnieszka Radwanska, ce a trecut de Petra Kvitova cu 6-2, 7-6.

Din filmul meciului se observa ca americanca a jucat excelent, presand-o pe Simona, servind bine si lovind puternic. Din pacate, Simona nu reuseste sa o joace pe Serena pe forehand, asa cum a sfatuit-o Daren Cahill.

Asa cum spuneam si ieri, sa-i tinem insa pumnii mai departe Simonei, care va trece, cu siguranta peste aceasta infrangere. Serena Williams este locul 1 WTA, o jucatoare extrem de puternica, ce domina de ani buni tenisul mondial. Desi cu 10 ani mai mare decat Simona, Serena are o conditie fizica de invidiat si va fi extrem de greu, pentru orice tenismena, sa o invinga in  viitorul apropiat.

Simona a declarat dupa meciul cu Serena: A fost cel mai bun turneu al meu din acest an, deci e ok. Am făcut meciuri bune. Mă simt bine. Mi-am găsit jocul. Pot spune că sunt sănătoasă, deci asta e cel mai important. Vreau doar să muncesc în continuare pentru a deveni mai buna”.

Asa sa fie! Simona, mergi mai departe! Noi iti tinem pumnii!